top of page
  • Obrázek autoraAneta Jezkova

Město, kde se narodil otec sci-fi, to je Nantes. Jak moc se město pojí s vizí francouzského autora z 19.století, který ve svých dílech psal o různých technologických až nerealistických vymoženostech, které byly velmi vzdálené tehdejší realitě?


Les Machines de l’Île
Les Machines de l’Île


Přesně tuto otázku jsem si pokládala těsně před svým odletem z Prahy do Nantes. Neměla jsem tušení, na co konkrétně během procházek ve městě s foťákem narazím. Většinou si před cestou do neznámé destinace pročítám průvodce, ale tady jsem udělala výjimku. Jelikož jsem do Nantes odjížděla 4 dny před Štědrým dnem, doufala jsem hlavně, že bude město plné vánoční výzdoby a nemýlila jsem se. Kromě krásných francouzských výloh plných třpytivých světýlek a vánoční nálady jsem ve městě nasála tu správnou futuristickou atmosféru jako z dob Julese Verna.


Ostrov Île de Nantes

Nantes je místo jako stvořené pro rodinnou dovolenou, a to hlavně díky zábavnímu parku Machines de l'Île de Nantes.

Park je umístěn na západní straně ostrova Île de Nantes, kam dojdete zhruba za 10 min pěšky z centra města. Jedná se o opravdu rozsáhlý park inspirovaný spisy Julese Verna či fantazijními vynálezy Leonarda da Vinciho. Toto podivně bláznivé místo nabízí obrovské roboty a figurky zvířat, na kterých se však můžete svést a dětem tak zajistí spoustu příjemných jízd a zážitků z dovolené. Zábavní park na mě působil spíše jako umělecký park plný uměleckých historických děl z předminulého století, na které si můžete sáhnout a dokonce se jimi i nechat svézt. Největší hvězdou tamního parku je jednoznačně ikonický obří 12 metrový mechanický slon Grand Éléphant, který během své jízdy pojme zhruba 50 lidí. Rychlý už tak moc není. Jízda na slonu (nebo spíše procházka) má rychlost 1 až 3 km/h a trvá zhruba 30 minut. Byla jsem svědkem toho, jak jsou děti obrovským slonem doslova pohlceni. Když řidič slonu čas od času během své jízdy vydá sloní zvuk či začne stříkat vodou z chobotu na děti pobíhající kolem slona, jsou děti poté jako doslova v rauši. Všechny dětské reakce na mě působily jako kombinace dvou protichůdných emocí - strach a úžas. Nezahlédla jsem jediné dítě, které by si slona nezamilovalo.


Dalším zábavním až uměleckým tamním místem v parku je Carrousel des Mondes Marins. Tento gigantický kolotoč s pohybujícími se mořskými tvory je téměř 25 metrů vysoký. Bohužel děti mladší 13 let se na kolotoč nedostanou, avšak děti starší 13 let budou z jízdy nadšeni. Nejedná se totiž pouze o jeden kolotoč, avšak je založena na překrývání 3 kolotočů. První kolotoč, který se nachází úplně dole, zahrnuje obřího kraba, chobotnici s reverzním pohonem, průzkumný stroj, který se ponoří hluboko do strojovny a mnoho dalšího. Celkem je zde 14 prvků. Na druhé úrovni naleznete 6 prvků: hlubinná lucerna nebo pirátská ryba a konečně na nejvyšší úrovni naleznete létající ryby, medúzy aj.


Dále tu stojí ja shlédnutí například mechanický pavouk, který nejprve spí ve svém hnízdě, následně je probuzen a šplhá po svých nitích. Můžete tu spatřit i volavku s 8 metrů dlouhým rozpětím křídel, jak se ladně vznáší ve vzduchu anebo obřího mravence. Machines de l'Île de Nantes je opravdu uměleckým zábavním parkem pro celou rodinu. Nezapomeňte si však zarezervovat vstup na stroje v předstihu. Přestože jsem park navštívila v prosinci 2021, bylo zde velké množství návštěvníků, přestože část parku byla kvůli počasí zavřena.


Kousek opodál parku na ostrově Île de Nantes se nachází řada velkých kovových kruhů obklopeny řekou Loirou. Stačí projít kolem Grue Titan (velký žlutý jeřáb) a objevíte tuto uměleckou instalaci, která stojí za návštěvu převážně během stmívání, kdy má každý kruh jinou barvu a tak je výhled na město Nantes v povzdálí opravdu unikátní. Ostrov Île de Nantes je součástí rozsáhlého projektu přestavby, přesto zde můžete strávit hezký čas. Kromě zmíněné instalace je tu pěkná procházka podél řeky a naleznete tu několik barů a restaurací.


Centrum města

Nantes je domovem několika úchvatných kostelů a katedrál jako je například Cathédrale Saint-Pierre-et-Saint-Paul de Nantes anebo novogotická bazilika Saint-Nicolas s krásnými okny. Přímo v centru se nachází pompézní hrad Château des ducs de Bretagne. Co však v centru města stojí za návštěvu je oslnivý Passage Pommeraye Krásný interiér budovy s propracovaným schodištěm, sochami, ozdobami a průhlednou střechou byl postaven v roce 1843. Má celkem tři patra a slouží jako menší nákupní středisko. Najdete tu cukrárnu, papírnictví, klenotnictví, prodejnu čokolády aj. Připravte se však na velké množství procházejících se lidí obdivující krásu interiéru.

Nantes during Chrismtas
Nantes during Chrismtas

Nantes je v zimě opravdu kouzelné. Staré město Nantes najdete v bludišti uliček hrázděných domů, kde objevíte také některé z nejlepších obchodů ve městě, včetně butiků se speciálními potravinami. V zimě jsou náměstí v centru pokryty vánočními stánky. Vánoční tržiště nabízí opravdu všechno, od jídla, pití, sladkostí až po prodej vynylů, ručně vyráběných produktů, šperků a dalších designových produktů. Jak ale vypadá Nantes v letních měsících? Věřím, že díky množství krásných parků a zeleně může být letní posezení na dece u řeky stejně tak kouzelné, jako je je tomu v zimě před Vánoci.


Fotogalerie Nantes 12/2021, níže.


Aneta


Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page